• کد خبر : 4506
  • 1398/12/29

نیشابور؛ شهر فرهنگ، نشاط و دوستدار کودک

به گزارش خبرنگار مهر، شهرداری نیشابور به مناسبت فرارسیدن نوروز ۱۳۹۹، اقداماتی را در جهت زیباسازی فضای شهری انجام داده است که هدف از این اقدامات، ایجاد روحیه نشاط اجتماعی و امیدآفرینی در بین شهروندان و ارتقا سلامت روان همگام با کاهش اضطراب‌های عمومی متأثر از شرایط ویژه بهداشتی کشور است.
از جمله این اقدامات می‌توان به طراحی فضای شهری متأثر از رویکرد محتوایی و افزایش سرمایه اجتماعی با استفاده از عناصر هویتی شهر و انجام فعالیت‌های زیباسازی و عمران شهری متناسب با پیوستارهای فرهنگی و اجتماعی در نقاط مختلف و تعریف راسته‌های الگویی و هویتی در گستره شهری، اشاره کرد.
همچنین زیباسازی و نقاشی دیواری سطح شهر نیشابور با توجه به هویت فرهنگی و تاریخ نیشابور با همکاری هنرمندان گرافیگ و نقاشان در آستانه سال جدید توسط سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری انجام شده که به این شهر جلوه خاصی بخشیده است.
یکی از اقدامات شهرداری نیشابور در فضاسازی شهری، راه اندازی چهار گذر فرهنگی است. در این گذرها متناسب با پیشینه فرهنگی، اجتماعی و تاریخی شهر، برنامه‌هایی برگرفته از مؤلفه‌های بومی شهر اجرا می‌شود.
گذر فرهنگ و ادب فارسی
یکی از این گذرها، گذر فرهنگ و ادب فارسی است که برای اولین بار در کشور با هدف ارتقا سطح آگاهی و دانش عمومی شهروندان نسبت به مفاخر شهری، المان‌های نوری منطقه گردشگری برگرفته از داستان منطق‌الطیر عطار طراحی شده است به گونه‌ای که در مسیری سه کیلومتری، ابتدا کتاب‌های عطار و سپس نام ۱۶ پرنده و تصویر آن‌ها در منطق‌الطیر طراحی و در نهایت سیمرغ به صورت المان نوری برای مخاطبان چشم نوازی می‌کند.
همچنین در جداره‌های محیطی این مجموعه، هفت داستان منطق‌الطیر در دیواره‌ها و در سایر بخش‌ها، اشعار عطار و خیام نقش بسته است. در میدان مشاهیر نیشابور نیز که مدفن بزرگان فرهنگ و ادب معاصر این سرزمین است، المان‌های نوری جذاب به منظور معرفی این بزرگان نصب شده است.
گذر نیشابور در سیره رضوی و فرهیختگان فرهنگی و انقلابی
یکی از افتخارات شهر قلمدان‌های مرصع، حضور امام رئوف و بیان حدیث سلسه‌الذهب است. از همین رو در گذر نیشابور در سیره رضوی و فرهیختگان فرهنگی و انقلابی، نظر به نقش شریانی نیشابور به عنوان مسیر دلدادگان عالم آل محمد (ص) و دروازه بهشت در دو سمت مسیر، حدیث سلسله‌الذهب به صورت ترکیب المان نور و فلز به ابعاد شش متر در یک متر در عرشه ورودی پل‌های شهر طراحی شده است.
همچنین در طول مسیر هفت کیلومتری اتوبان، زیباسازی جداره شهری صورت پذیرفته و با نصب ۲۰ تابلوی نوری جدید به معرفی فرهیختگان فرهنگی و انقلابی شهر در مسیر خودروهای عبوری از زیرگذر امام رضا (ع) مبادرت شده است.
گذر نشاط و طراوت شهری
یکی از مهم‌ترین ورودی‌های شهر نیشابور، بلوار گل‌ها است که در آن با اجرای المان گل‌های متنوع، گل‌کاری فراوان و ایجاد باغچه‌های سنتی، نقاشی دیواری‌های شاد و امیدآفرین، زیباسازی درختان با بافت‌های جذاب و المان‌های نوری و حجمی نسبت به زیباسازی گذر نشاط و طراوت شهری مبادرت شده و این مسیر، یکی از تجلی‌گاه‌های عینی کاشت دو گل به ازای هر شهروند است.
از جمله المان‌هایی که در جهت ترویج نشاط در شهر نیشابور نصب شده است، می‌توان به دو المان پروانه در دو میدان شهر، دو المان حصیری، دو المان گل برجسته، ۱۰ المان شقایق، باغچه طبقاتی چوبی، المان گل و سرسره، هشت سبد گل حصیری، فرش گل و باغچه آجرکاری برجسته اشاره کرد.
همچنین یک کلبه چوبی و ۱۰ المان گوی در مناطق و معابر مختلف شهر و یک المان بشقاب در مقابل مسجد شهر از دیگر المان‌های نصب شده توسط شهرداری نیشابور هستند. ضمن اینکه صدها هزار شاخه گل، زینت‌بخش فضای سبز شهری در نوروز ۹۹ خواهد بود که تلاش کارگران سازمان سیما و منظر شهرداری در این خصوص ستودنی است.
گذر شهر دوستدار کودک
در پارک ارغوان به عنوان اولین پارک هوشمند نیشابور اولین المان هوشمند «لی لی» نوری کشور اجرا شده است. در گذر شهر دوستدار کودک، المان‌های حجمی متنوع در خصوص کودکان، ساخته و نصب شده که در کنار آب‌نمای موزیکال و فضای سبزی زیبا در وسعتی قریب به پنج هکتار، فضایی جذاب را برای شهروندان به ارمغان آورده است.
به‌علاوه همه این‌ها، چندین آبنما در شهر نیشابور توسط معاونت عمران شهرداری در نوروز ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد که طراحی زیبا و جلوه زیبای این آبنماها شهر را در بهار ۹۹ چشم‌نوازتر خواهد کرد.
همچنین در نقاط دیگر شهر هم المان‌های متنوع گل، المان حجمی، فرش گل، آب نماهای متنوع، نقاشی دیواری و المان‌های نوری جانمایی شده که نگاه زیباسازی به حاشیه و جنوب شهر داشته و اقدامات جدید و نوآورانه‌ای در این راستا صورت گرفته است.
شهرداری نیشابور و سازمان‌های تابعه آن، در تلاش هستند تا شهری زیبا را در بهار ۹۹ برای همشهریان آماده کنند؛ چراکه شهر زیبا، نویدبخش نشاط در زندگی، آینده مطلوب و سلامت روحی شهروندان است. همشهریان پس از اتمام وضعیت قرمز و مبارزه با ویروس کرونا، با اعلام وضعیت سفید می‌توانند با نیشابورگردی از زیبایی‌های شهر نیشابور لذت ببرند.

mehrnews.com/xRwbX

نویسنده : شادی

پیوستها :

دیدگاه

0 دیدگاه