سرود نیشابور

سرود شهرستان نیشابور، توسط «خدابخش صفادل» -یکی از شاعران آیینی معاصر نیشابور، سروده شده و استاد «احمد بیان» از استادان پیشکسوت و پرکار موسیقی نیشابور، آهنگ‌سازی آن را انجام داده است.

این سرود از یك مقدمه و سه قسمت تشكیل شده كه در ابتدای مقدمه، صدای زنگ‌های بیم‌آور آمده و اشاره به تاریخ و سه تهاجم خانمان‌سوز و ویرانگری دارد كه نیشابور در طول تاریخ، شاهد آن بوده است. صدای سازهای كوبه‌ای و شیون زنان، نمایان‌گر این مصیبت‌ها است، ولی نیشابور سرافراز، بارها از دامن بینالود با شور و شكوه روییده و درد و زخم‌های پیشینیان را نیز بر دوش كشیده است. مقام یا مد قسمت اول سرود نیشابور، مینور است كه اشاراتی به همایون، نیز شده است و قسمت دوم، در شور، و قسمت سوم، در مد ماژور، نوشته شده است. سرود ویژه‌ی نیشابور، برای ارکستر سمفونیك، گروه كر و دو خواننده تنور نوشته و اجرا شده است كه خوانندگان آن را در هنگام اجرا، دامون نورالدین و استاد احمد بیان بر عهده داشته‌اند.

نیشابور، نخستین شهر استان خراسان رضوی است كه به اهتمام اهالی فرهنگ و هنر خود توانسته است سرود ویژه این شهر را بسازد. سرود ویژه نیشابور، برای نخستین بار در تاریخ 05/08/1390 در دومین اجلاسیه سرداران شهید و 2300 شهید شهرستان نیشابور و در محل مجموعه توانیر نیشابور رونمایی شد.

لازم به ذکر است که پیش از این تاریخ، برنامه رونمایی از سرود نیشابور، برای بیست و پنجم فروردین 1390، سالروز ملی بزرگداشت عطار نیشابوری، تعیین شده بود.

فـایل هـای پیوسـت
ردیــف عنوان فــایل نوع فــایل دریــافت فــایل آخرین بــروز رسانی
1 - - - - - - wpl دریافت 1393/11/01
لیست نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری برای نمایش وجود ندارد
شما میتوانید با استفاده از فرم چپ ، نظرات خود را برای این خبر به ثبت برسانید

ارســال نظـرات شمـــا
  • کاربر محترم ، لطفا برای ارسال نظرات خود فرم زیر را کامل و ارسال کنید
  • لطفا در صحیح وارد کردن اطلاعات خود کوشا باشید
  • پاسخ شما به مشخصات ارتباطی که در این فرم وارد کرده اید ارسال میشود
  • نظر شما پس از تایید از سوی مدیریت در سایت نمایش خواهد شد

کد امنیتی

+98 (51) 42222002-4
© Copyright 2017 Neyshabur. All right reserved.